Здавна хрести ставили на пам’ять про певні події, зокрема, скасування кріпацтва, при в’їздах у села чи на полях, як обереги, на місцях наглої смерті людей і т. п.
Громадський діяч Василь Папіж (14.01.1919, с. Старе Місто, тепер Тернопільського району Тернопільської області - 17.01.1990, м. Детройт, США) у статті "Деякі релігійні обряди і звичаї Підгаєччини" описав народні звичаї, найпоширеніші в селах рідного краю, зокрема, один з них - процесію в поле:
"Однієї з неділь в половині червня, коли збіжжя в полі дозрівало, у поле виходила процесія. Починаючи з церкви процесія зупинялася при всіх придорожніх хрестах, що були чистенько вибілені та заквітчані свіжими квітами. Священник відчитував євангеліє. Також молились біля деяких господарств, що заздалегідь запрошували священника.
У полі священник відчитував євангеліє при загонах тих, що замовляли читання наперед. В загальному відбувалося благословення всіх полів та придорожніх хрестів. За повір'ям, благословення полів приносило гарну погоду та багатий урожай".[1, с. 92-93]
Євген Кіс (1934 р. н.), мешканець Заставчого, розповів про історію встановлення хреста під липою в кінці села зі сторони Носова: "У переджнив'я священник з кропилом і з процесією обходили всі поля села Заставчого: Підівонецки (Під Іванецьким - П. М.), Стінку, Чверті і т. д.. Після повернення процесії з обходу поля біля хреста під липою проводилася відправа. Саме для проведення богослужіння був поставлений цей хрест, а тоді ще молодий місцевий мешканець Микола Лаба посадив липу, викопавши її в лісі (в Пасіці чи в Ліску)".[2]
Цей хрест і липа не збереглися до наших днів. На їхньому місці мешканці села встановили новий дубовий хрест.
Такі ж переджнивні процесії в поле проводилися і в інших селах Підгаєччини. Так, у 2006 році було встановлено хрест за селом Лиса зі сторони села Рудники, на початку польової дороги до хутора Совиноги, де проводилися переджнивні богослужіння. Напис на цьому хресті: "Прийдіте, поклонімся і припадім до Христа, Спасителя нашого. 2006 р. б."
Список використаних джерел:
1. Папіж В. Деякі релігійні обряди і звичаї Підгаєччини / Підгаєцька земля. Історично-мемуарний збірник / Гол. ред. проф. Тарас Гунчак. - Головний комітет підгаєчан, Детройт, ЗСА, 1980 року. - Друкарня "Київ", Торонто, Канада.
2. Аудіозапис розповіді Євгена Коса від 31.10.2023.